NatlieLuxov_0-1687795481275.png

Před přibližně dvěma lety jsme pro vás psali článek o tom, jak jinak se dá využít chytrý televizor Samsung TV, když nechcete sledovat běžné telev…. Teď se nám naskytla příležitost si to vyzkoušet naživo, osobně, a to dokonce s úchvatným 55″ OLED televizorem QE55S95B.


Přesvědčili jsme se na vlastní kůži o tom, že je to dokonalý televizor s chytrými funkcemi, který využijete absolutně naplno i v případě, že na anténní výstup ze zdi (asi ho tu někde máme?) se jen práší. 

O tomto konkrétním modelu jsme už psali „formální“ představovací článek, ale osobní dojmy jsou osobní dojmy… (A mimochodem k němu rovnou máme i náš nejlepší soundbar, takže vás v blízkých týdnech čeká článek ještě i o něm a o spolupráci Samsung TV a soundbaru. Spoiler: Spolupracují dokonale.) 

 

 

Co jsme tedy konkrétně vyzkoušeli?

NatlieLuxov_0-1687796224227.png

Streamovali jsme z oblíbených online videoték, přehrávali soubory z flashdisku, zrcadlili z mobilního telefonu (a na něj), a zároveň televizor sloužil jako monitor k hernímu PC, protože co víc si může hráč přát než superkvalitní 4K OLED panel. (A nemáte-li herní PC, můžete díky aplikaci Xbox s předplatným Xbox Game Pass streamovat moderní hry i bez něj a bez konzole; stačí jen připojit ovladač.)

 

55″ už je velikostí na monitor trochu na hraně (a to je autor zvyklý na 43″ obrazovku), ale popravdě si člověk rychle zvykne. A hlavně si zvyknete na překrásný obraz nejvyšší kvalityna chytré funkce (přece jen je to televizor připojený k internetu, žádný obyčejný displej) i na skvělou spolupráci s mobilním telefonem přes SmartThings, která dělá z OLED televizoru další plnohodnotnou součást našeho ekosystému.

 

 

Přenádherný, dokonalý obraz

NatlieLuxov_2-1687796412111.pngV dnešním článku nebudeme příliš zabíhat do technických detailů, jako jsou neurální procesory, verze HDR apod. (těm se věnujeme v článcích, na které odkazujeme níže). Chtěl bych zdůraznit hlavně výsledný dojem a také zásadní poznatek pro kohokoli, kdo se k podobným panelům běžně nedostane a nemá moc představu, v čem jsou OLED televizory (a QLED, Neo QLED apod.) výjimečné.



Kvalitní obraz totiž okamžitě, jednoznačně poznáte.

Podobně jako každý, kdo nemá nějakou vadu sluchu, pozná rozdíl mezi kvalitním audiem a chrastícími sluchátky, uvidíte také rozdíl mezi vysoce kvalitní obrazovkou a levnou klasikou. Ostatně AMOLED displeje znáte z některých našich vyšších modelů smartphonů – zkuste je porovnat s levným LCD.


NatlieLuxov_1-1687796287045.pngJasně že základní zobrazovací technologie mohou „stačit“. Jedna z mých tří obrazovek u PC je téměř 15 let starý TN LED monitor (také Samsung, model SyncMaster 2443), který i přes denní používání stále funguje na jedničku. Staré, 24″ Full HD, a nijak mě „nepohoršuje“. Hlavní, 43″ monitor je také „obyčejné“ IPS LCD. Má hezký obraz. Zdaleka se ale nerovnají úrovni QLED/OLED/…

V čem je tedy ten rozdíl? V první řadě dělá hodně dokonalá černá (a špičkový kontrast) a nádherné barvy



Výborně se čte text, například titulky u filmů, ale i články na webu. Neskutečně, opravdu neuvěřitelně vypadají videohry. Filmy nevypadají jako v kině, ale podle mě mnohem lépe než v kině. A když jsem pracoval s grafickými podklady, působily při správném vyvážení barev najednou úplně jinak (myšleno lépe a věrněji). 

 

Bílá tady ve Wordu, kde ťukám článek, je opravdu bílá, a na druhé polovině obrazovky, kde mám produktovou stránku televizoru, je černočerná čerň a v ní se vznášejí nádherně barevné oficiální obrázky a videa. A když už jsme u videí, varuji před sledováním YouTube kanálů o vaření. Profi videa o jídle jsou natáčená a zeditovaná tak, aby byla na každé obrazovce hodně „lákavě barevná“, ale na testovaném OLED modelu vypadalo jídlo tak lahodně, že jsem musel běžet do ledničky.

 

Obraz si samozřejmě můžete nastavit. Rozhodně doporučuji vypnout „unijní“ automatiku, která kvůli regulacím snižuje (pardon, „optimalizuje“) jas, aby televizor spotřebovával méně energie… A pak si hrajte s jemným doladěním podle svého vkusu.

 

Film může být věrný, realistický, odpovídat představě tvůrců. Nebo si ho můžete v uvozovkách „zkazit“ – přepálit, nastavit si nerealisticky syté, přehnané barvy a extrémní jas. Proč ne, když se vám to líbí? Já mám například u animovaných filmů také rád pestré zobrazení (Luca [2021] z prostředí italského přímořského městečka vypadá krásně, když je hodně barevný.)

 

Podstatné je, že televizor zvládá obojí. A také že tvrdím s absolutní jistotou, že rozdíl oproti klasickým obrazovým technologiím poznáte okamžitě; konkurencí jsou mu pak naše špičkové QLED / Neo QLED modely s trochu jinou, rovněž špičkovou technologií.

 

Zajímají vás televizory? Přečtěte si, kam se posunuly Samsung TV
za uplynulých 10 let
 a co vlastně znamenají ty různé zkratky a technologie.

 

 

Přehledné ovládání a spousta aplikací

U ovládání bychom jako první mohli zmínit úvodní zprovoznění… Vězte, že doba složitých nastavování je dávno pryč. To nejtěžší bylo dostat tenký televizor s LaserSlim designem z krabice na stůl tak, abychom se nedotýkali obrazovky. Zprovoznění a úvodní nastavení (pomocí mobilního telefonu) bylo otázkou několika kliknutí.

 

Dávno pryč je naštěstí také doma nepřehledných, komplikovaných menu. Všechny funkce samozřejmě máte k dispozici a proklikáte se i k nastavením pro odborníky, ale hlavní obrazovka je nádherně přehledná a rychle se z ní dostanete ke všem funkcím – přepínání zdrojů, rychlému (nejdůležitějšímu) nastavení, režimu Ambient, který zobrazuje stylovou grafiku na „vypnuté“ obrazovce, a také k aplikacím.

 

S lehkou nadsázkou můžeme říct, že mezi aplikacemi najdete „vše“, a není to vlastně vůbec překvapivé. Když už jako vývojář dělám aplikaci pro chytrý televizor, je logicky Samsung vzhledem k oblíbenosti a prodejům priorita. Počítat proto můžete s dokonale fungujícími aplikacemi HBO MaxDisney+Seznam TVNetflixSledovaniTVO2 TVVoyo, … A s bezpočtem dalších.

 

Navíc mají aplikace smysl i v případě, že byste televizor používali jako počítačový monitor, jako jsme to zkoušeli my. Automaticky získáte nejvyšší možnou kvalitu obrazu včetně HDR, navigace v aplikaci je přehledná a nemusíte spouštět PC ani si organizovat okna. 

(Jindy sice do tohoto článku vkládáme fotografie modelu QE55S95B, který jsme měli doma, ale snímek výše je jen ilustrační – chtěli jsme předvést moderní televizní prostředí.)



Mobilní aplikace SmartThings – to musíte vyzkoušet

NatlieLuxov_4-1687796619000.png

K televizoru dostanete moderní univerzální ovladač, který je nejen dokonale kompaktní a krásně jednoduchý (kdo dnes potřebuje číselník…), ale také fascinující, co se týče napájení. A to hned dvojnásobně. Zaprvé neobsahuje „tužkovky“, dobíjí se přes moderní konektor USB-C, tedy například jakoukoli mobilní nabíječkou. Zadruhé na to možná ani nedojde, protože ve spodní části má solární panel, a dobíjí se tedy sám, „světlem“.

Navzdory tomuto upřímně obdivnému odstavci ale rovnou dodáváme, že ovladač vlastně může zůstat ležet na stolku, když televizor propojíte s chytrou aplikací SmartThings; hlavním ovládacím centrem našeho ekosystému a celé vaší chytré domácnosti.

 

Ovládací aplikaci nabízí spousta výrobců (možná snad i všichni), ale možnosti SmartThings jsou vysoce nadstandardní. To, že můžete displejem telefonu nahradit fyzický ovladač, vás asi nepřekvapí. To, že přístup ke zdrojům obrazu (včetně aplikací) a k režimu Ambient Mode je rychlejší, protože vyžaduje méně kliknutí, to by se asi také dalo pochopit. Ale co třeba taková kalibrace obrazu pomocí fotoaparátu telefonu (a opravdu funguje!) nebo možnost zobrazit na televizoru obraz z kamery na vašem smartphonu, abyste přes obří plochu mohli videotelefonovat nebo třeba monitorovat své vlastní pohyby během sledování fitness videí?

 

To samozřejmě není všechno. Co říkáte na zrcadlení mobilu na televizor nebo naopak? Nejde přitom jen o televizní vysílání nebo obraz z nějakých vybraných aplikací; můžete opravdu udělat z televizoru monitor k PC a pak si stejný obraz, například prostředí Windows, zrcadlit na telefonu. To samé pak platí – obousměrně – o zrcadlení zvuku. Nebo jsem si zobrazil na polovině/třetině televizoru obrazovku Galaxy Z Fold4 (podle toho, jestli byl rozložený, nebo složený) a na zbytku se nadále zobrazoval zdroj obrazu; v našem případě PC.

NatlieLuxov_5-1687796751033.png

 

Nadšení budou v uvozovkách (a bez urážky) „běžní“ uživatelé, kteří díky propojení s mobilem získají „lepší ovladač“. A nadšení budou i profíci, hračičkové a geekové, kteří si vyhrají například právě se sdílením obrazovky a dalšími pokročilými funkcemi.

 

 

Televizor pro hráče (i na PC)

NatlieLuxov_6-1687796789535.png

Už jsme pro vás psali článek, který se celý věnoval hraní na televizorech Samsung. Náš OLED S95B ztělesňuje všechny výhody, které jsme v něm zmiňovali.

 

Z čistě technických věcí oceníte herní režim se spoustou chytrých funkcí (práce s poměrem stran apod.) nebo Motion Xcelerator Turbo+, kdy si na televizoru užijete hru v rozlišení až 4K při snímkové frekvenci až 120 Hz. Také se umí synchronizovat s grafickými kartami AMD, vylepšovat zobrazení černé, …  

 

Další špičkovou a užitečnou funkci představuje vestavěná aplikace Xbox. Díky ní – pokud máte předplatné Xbox Game Pass Premium – můžete hrát nejmoderněji hry v plné kvalitě, a to aniž byste vlastnili herní počítač nebo konzoli. Stačí k televizoru připojit konzolový ovladač (i bezdrátově) – hry se streamují online, z internetu.

 

Na PC pak máte na výběr, a tentokrát si i trochu povzdechneme (ne ale na konto televizoru…). Buď se můžete prát s tragicky nefungující podporou HDR ve Windows – a ano, dá se nakonec zvítězit –, nebo si hry můžete dokonale užít i na „prostě jen zapojeném“ televizoru jako monitoru.

 

Rozdíl oproti běžnému monitoru byl neskutečný; opravdová černá a nádherné barvy dělají hodně. Například Red Dead Redemption 2 nebo Witcher 3 vypadají jednoduše řečeno neuvěřitelně. Mise šly stranou – cestoval jsem po různých oblastech jen proto, abych je viděl v této nové kvalitě. Ne kvůli zmínce v tomto článku, ale protože jsem tu nádheru musel zažít, než „monitor“ (televizor) vrátím a budu hrát opět na svém normálním LCD.

 

I proto si stojím za tím, že špičkové moderní televizory QD OLED, QLED, Neo QLED a spol. jsou vhodné nejen pro filmové nadšence, ale také pro hráče. U konzolí jde o jasnou volbu, a na PC vám sice opravdu budou házet klacky pod nohy Windows (nejen v oblasti HDR, ale také rozhazováním oken, zvětšováním obrazu apod.), ale zaprvé se to týká všech HDR panelů, zadruhé si s tím zkušenější uživatelé nakonec poradí. A výsledek ve hře stojí za to.

 

 

Závěr: Lepší než vysoká očekávání

Snímek obrazovky 2023-06-26 v 18.28.10.png

Možnost sledovat dva týdny OLED televizor místo klasického panelu a zkoušet jeho chytré funkce nejen splnila moje očekávání, ale dokonce je předčila. Díky AMOLED displejům na telefonu jsem tušil, co mě čeká, ale kvalita barevného podání a dokonalá černá mě nepřestávaly fascinovat ani po desítkách hodin sledování obrazovky

 

Chytré funkce jsou vždy rychle a snadno dostupné přes futuristický dálkový ovladač i mobilní aplikaci, a využíval jsem je dokonce i ve chvíli, kdy jsem televizor zapojil jako monitor a měl komfort desktopového prostředí. Natož na stěně… HBO Max, Disney+ i prosté YouTube ukázaly, co dokážou, když je spustíte na dokonalém zobrazovači. 

 

A ty hry… Ať už preferujete gamepad, nebo myš s klávesnicí, budou vaše oblíbené videohry vypadat úplně jinak, než jste zvyklí. Mnohem, mnohem, mnohem lépe.