Články, ve kterých v praxi a osobně zkoušíme naše produkty, jsou na blogu oblíbené. Děkujeme za to a rádi budeme pokračovat – i pro nás je samozřejmě zajímavější a příjemnější mít v ruce skutečný přístroj, než když pracujeme jen se seznamem parametrů a s marketingovými materiály.

Dnes nezkoušíme specialitu za desetitisíce, ale dostupnou – a velmi oblíbenou – nositelnou elektroniku. Přinášíme dojmy z přibližně měsíčního používání chytrých hodinek Galaxy Watch5. Konkrétně se zaměříme na to, jak mohou pomoci náruživým i příležitostným sportovcůmnadšencům do zdravé výživy i věčným dietářům – prostě všem lidem, kteří chytrého trenéra, výživového poradce a obecně elektronického parťáka.

Krásný design nadchne tím, jak je decentní

 První velmi příjemné překvapení představoval design. I když autor článku ví a přiznává, že by rozhodně potřeboval zhubnout, zápěstí má tenká. Zvyknul jsem si sice i na svoje vlastní, obrovské Galaxy Watch první generace, ale obecně preferuji spíše menší hodinky. Fakt, že na test přijde větší, 44mm model „L“, mě trochu znepokojoval, ale ve výsledku vypadaly Galaxy Watch5 na ruce výborně.

Tělo hodinek je rozumně tenké, takže na ruce nepůsobí nepatřičně masivně, a rámečky kolem displeje jsou příjemně malé (tím myslíme tzv. pouzdro hodinek), takže ani celkový průměr 44mm verze není na autorově v uvozovkách „dívčí“ ruce příliš velký. Hodinky si hodlám koupit, porovnával jsem testované i se 40mm variantou, a ke svému překvapení cíleně zvolím větší rozměr.

(Kdybyste mimochodem vysloveně chtěli masivnější model, což je naprosto legitimní volba pro mnoho mužů a žen, máme i ten. 45mm Galaxy Watch5 Pro lákají nejen na funkce navíc, jako je sledování trasy pomocí GPS, ale také je jejich titanové pouzdro celkově větší než u námi testovaného modelu.)

Osobně mě nadchla také modrá, safírová barva (Sapphire), která je dostupná exkluzivně u většího modelu (40mm verze je zase k dispozici v provedení Pink Gold, tedy růžové zlato). U obou velikostí máte k dispozici také konzervativnější bílo-stříbrnou kombinaci (Silver) a tmavě šedou (Graphite). Největší Galaxy Watch5 Pro se prodávají v černé Black Titanium a šedé Gray Titanium.

Galaxy_Watch5_reminky.jpg

Řemínek samozřejmě dostanete v balení, přičemž dírky jsou univerzálně udělané tak, že řemínek u modelu „L“ při nejtěsnějším zapnutí padnul i na moji ruku. Další řemínky – a možností je opravdu hodně – můžete k hodinkám dokoupit, aby ještě lépe padnuly k vašemu stylu.

Zároveň se sluší připomenout, že si můžete vybírat z nepřeberného množství designů ciferníků (nebo si vytvořit vlastní – anglicky si o Watch Face Studio můžete přečíst zde). Pokud jste konzervativní jako já, mohou Galaxy Watch5 sloužit jako geniálně chytré, ale decentní hodinky. Pokud toužíte po extravagantním designu, můžete u úplně stejného modelu vyměnit pásek a ciferník a sbírat komplimenty.

Galaxy_Watch5_baterie.jpg

Na závěr této části zmiňme ještě úžasně odolné safírové sklíčko a také fakt, že značných změn doznaly hodinky i uvnitř. Sice ji nevidíte, ale rozhodně pocítíte, že baterie má vyšší kapacitu i vyšší výdrž. Navíc se nabije z 0 na 45 % kapacity již za 30 minut.

Já díky tomu nabíjení vlastně vůbec neřešil – osobně totiž nesnáším mokré hodinky na ruce, takže i když jsou Watch5 voděodolné a nabízejí ochranu před náhodnými dotyky ve vodě, na sprchování jsem si je vždy sundal a odložil je do nabíječky. Díky pravidelným krátkým dobitím se mi vlastně nestalo, že by mě baterie nechala na holičkách a já se musel zdržovat plným dobíjením. Velmi příjemné.

 

Automaticky i manuálně sledují vaše aktivity

Senzory v hodinkách velmi dobře rozpoznávají, co děláte. Několik aktivit dokonce mohou hodinky detekovat automaticky a samy zapnout sledování – chůzi, běh, jízdu na kole, cvičení na eliptickém trenažeru, cvičení na veslovacím trenažeru, dynamické cvičení a plavání.

I když třeba detekci chůze využívám rád, velmi mě potěšilo, že automatické sledování jde vypnout. Možná prostě sice chcete měřit výkony v posilovně, ale ruší vás, když hodinky zavibrují každou cestu do obchodu. V nastavení si můžete nastavit, jaké aktivity (pokud vůbec nějaké) mají Watch5 detekovat samy od sebe.

 

Galaxy_Watch5_rezimy.jpg

Praví fajnšmekři ovšem zvolí manuální sledování. Vyberte si z více než 90 druhů aktivit, u kterých následně hodinky změří užitečné statistiky včetně tepové frekvence nebo spálených kalorií. Nejlepší je samozřejmě mít hodinky propojené s mobilní aplikací Samsung Health. V té pak najdete velmi detailní, ale dokonale přehledné statistiky.

Je jen na vás, jak přesně chcete aktivity sledovat. Můžete měřit každý cvik (benčpres, bicepsový zdvih, hyperxtenze, stahování kladky atd. atd.), nebo prostě sledovat „cvičení“. Já střídám obojí podle toho, jestli chci například analyzovat, jak mi jde nový cvik, nebo chci jen zběžný přehled o celkovém tréninku. Z grafu pak například vyčtu, že ne, nezdálo se mi to, opravdu jsem při výpadech málem umřel (179 tepů za minutu…), ale že celková průměrná tepovka byla krásných 133 tepů za minutu, což je s ohledem na věk, pohlaví, tréninkový plán a formu (respektive její nedostatek) parádní.

 

Ve fitku pomůžou dodržet tréninkový plán

20230215_105656~2_1_1.gif

Když už jsme u tréninkového plánu… Nejenže hodinky měří tep a počítají kalorie – díky již zmíněným špičkovým senzorům dokážou velmi přesně rozpoznat pohyby a měřit počet opakování.

Samsung_Health.jpgTo znamená, že na displeji opravdu s každým pohybem naskakují čísla (třeba počet vytlačení tyče při benchpressu), pak vám hodinky změří pauzu a vyzvou vás k další sérii. Sice do deseti asi napočítáte i sami, ale takovéto automatizované řízení se hodí. Watch5 jsou tak trochu jako osobní trenér a vy nemusíte neustále sledovat sekundovou ručičku, jestli už se přestávka chýlí ke konci.

Tímto se nám naskytla ideální příležitost vyzkoušet, jak smartphony Samsung Galaxy umožňují snadno uložit video jako animovaný obrázek GIF. Natočil jsem se, jak jednou rukou zvedám prázdnou tyč na multipressu (kdyby se někdo ptal, benchoval jsem dvě osobní auta), a na displeji hodinek vlevo nahoře hezky vidíte, jak automaticky naskakují počty opakování. Vědí, jaký pohyb sledovat, a přinejmenším u mě ho rozpoznávaly spolehlivě.

 

Pohlídají vás ve dne v noci

Galaxy_Watch5_spanek_Health.jpg

Galaxy_Watch5_spanek.jpg

Galaxy Watch5 excelují také při měření spánku. Nabízejí ještě více informací o fázích spánku, prozradí vám, jestli chrápete, nebo mohou připomínat, že je čas jít spát. Buzení vibrujícími hodinkami mi navíc přijde příjemnější než alarm na mobilu, nehledě na to, že tak v případě potřeby snáze vzbudím jen sebe, zatímco manželka a malá dcerka mohou nerušeně pokračovat ve spánku.

Navíc mohou měření z našich hodinek přebírat i aplikace třetích stran – uživatelů Galaxy Watch je tolik, že se vývojářům jednoduše vyplatí je podporovat. Jedním z mnoha příkladů může být aplikace Sleep as Android českého vývojáře Petra Nálevky (Urbandroid).

A proč vůbec na sledování spánku záleží? Naše tělo potřebuje fyzickou i psychickou regeneraci – kvalitně, správně pravidelně a správně dlouho spát je pro nás naprosto zásadní. Hodinky vám mohou pomoci s vytvořením takových návyků, abyste ze svého odpočinku vytěžili maximum.

 

„Všechno je to ve stravě, říkaly korby“

Galaxy_Watch5_BIA.jpgText písně „Svalnatec“ od Leoše Mareše naráží na smutnou pravdu, že sice můžete ve fitku zvedat činky ostošest, ale pokud se u toho budete katastrofálně nezdravě stravovat, tak prostě atletickou postavu mít nebudete.

My tu nejsme od výživového poradenství a ani nemáme potřebné kvalifikace, ale i tak si můžeme vysvětlit, proč je tak úžasně užitečný senzor bioelektrické impedanční analýzy (BIA). Podobně jako některé osobní váhy, i Galaxy Watch5 mohou analyzovat vaše tělo a prozradit, kolik máte procent tělesného tuku či jakou hmotnost tělesného svalstva.

To jsou naprosto zásadní údaje, protože právě na složení vašeho těla (mimo jiné) záleží, jestli jste „fit“ – nikoli na prosté hmotnosti. Tuk je objemnější, ale lehčí než svaly, takže můžete mít dva přibližně stejně vysoké muže, oba budou mít 80 kg, a jeden bude „při těle“, druhý svalnatec. Dokonce se dá předpokládat, že pokud začnete radikálně zdravě jíst a k tomu posilovat, nemusí se nějakou dobu vaše váha vůbec měnit – rozdíl poznáte očima v zrcadle a také právě při analýze BIA.

 

Lékaře nahradit nemají, ale sledují skvěle

Hodinky umí velmi přesně měřit krevní tlak (kalibrují se pomocí klasického tlakoměru), srdeční tep, a dokonce i EKG.

Je důležité poznamenat, že nemají nahradit lékaře a v žádném případě byste je neměli využívat k tomu, abyste si například měnili dávkování léků. Hodinky vám pomůžou udržet si velmi dobrý orientační přehled a mohou vám pomoci se trochu hlídat. Nemají suplovat přístroje za miliony, které mají v nemocnici, a nenahradí samozřejmě zkušené kardiology. Stejně tak platí, že pokud máte podezření na infarkt, máte volat 155, ne spouštět aplikaci v hodinkách.

Galaxy_Watch5_HR_senzor.jpg

Dost ale varování. Měření tepu je nejen přesné, ale hlavně mimořádně užitečné, ať už cvičíte, nebo jste třeba jen ve stresu a chcete se trochu uklidnit. V posilovně si budete moci udržovat optimální tepovou frekvenci, abyste například na rotopedu spalovali tuk, ne těžce nabyté svaly. Co se stresu týče, hodinky ho poznají a nabídnou uklidňující dechová cvičení.

Měření tlaku se mi osvědčilo například v situaci, kdy mi „bylo trochu divně“ a měl jsem podezření, že to bude únavou, změnami počasí a prostě a jednoduše tím, že mi klesnul tlak. Hodinky to potvrdily, já si dal espresso – které pomohlo – a mohl jsem vyloučit, že na mě něco leze. (Pro jistotu ještě jednou: Kdyby se vám přitížilo, měli jste podezření na něco vážného, tak zavolejte lékaře nebo sanitku, nehrajte si s hodinkami.)

 

 

…a taky jsou to prostě praktické chytré hodinky

Galaxy_Watch5_Pro.jpgI když jsme článek cíleně zaměřili spíše na sport a zdraví, sluší se připomenout, že naše moderní Galaxy Watch mají i „všeobecné“ využití.

Zaplatíte jimi v obchodě (už od generace Galaxy Watch4, která poprvé přišla s Wear OS a podporou Google Pay). Můžete ovládat fotoaparát na svém smartphonu Galaxy, přehrávač hudby, dostávat notifikace ze spotřebičů a jiných zařízení spravovaných přes SmartThings, číst zprávy a oznámení ze smartphonu, používat Mapy Google, a dokonce i telefonovat.

Ono tedy platí už roky, že chytré hodinky jsou opravdu praktické a kdo si je pořídí, ten si rychle zvykne… Galaxy Watch5 v této tradici pokračují a já jsem rád, že jsem si mohl vyzkoušet, kam se zase od minulé generace posunuly (natož od mé vlastní verze z roku 2018).