Technologie

Začněme několika milníky z naší bohaté televizní historie. První televizor jsme uvedli na trh v roce 1970. Černobílý model P-3202 byl jedním z prvních projektů nově vzniklé Samsung Electronics Group (do té doby se Samsung věnoval hlavně exportu). O pár let později pak začaly mít obrovský úspěch televizory barevné.

Máme pro vás ale ještě několik dalších zajímavostí. Například v roce 1998 jsme získali světové prvenství s 55″ televizorem – a to prosíme pěkně „velkým“, žádné tenké LCD. Čas tenkých televizorů (tedy na tehdejší dobu, dnes jsme zase jinde) přišel až počátkem nového tisíciletí, kdy jsme spolupracovali s dalšími výrobci, inovovali zobrazovací technologie a opět sbírali různé rekordy, například právě ve velikostech úhlopříčky.

Samsung TV: Ideální pro hráče

Ke hraní her normálně potřebujete nějaké výkonné zařízení – herní počítač nebo konzoli, jako je právě Xbox. Hru zpravidla nainstalujete a následně se váš domácí přístroj pěkně zapotí, abyste ji mohli hrát v pěkné kvalitě. Úložiště, paměť, grafická karta, …

V případě Xbox Game Pass Ultimate jde o streamování – hraní přes internet. Jediný „přístroj“, který musíte zakoupit, je herní ovladač alias gamepad. Podporované jsou ovladače pro Xbox i PlayStation a spousta dalších, drátových i bezdrátových, takže najít ten pravý určitě nebude problém. Pak spustíte integrovanou aplikaci Xbox (na modelech TV z roku 2022, ale chystáme aktualizaci, jež funkci zprovozní na modelech 2021), a pokud máte předplatné Xbox Game Pass Ultimate, můžete jednoduše vybrat některou z her a spustit ji bez jakékoli instalace. Běží totiž na serverech Microsoftu, klidně tisíce kilometrů od vás. Kouzlo vysokorychlostního internetu (doporučeno je minimálně 50 Mb/s) zajistí, že hra se zobrazuje u vás na televizoru, podobně jako například film z Netflixu, a zároveň ji v reálném čase „na dálku“ ovládáte ovladačem připojeným ke svému televizoru.

Technologicky je to tedy mnohem komplikovanější než „normálně“, ale ve výsledku před sebou vidíte úplně standardní hru a standardně ji ovládáte, jen nemusíte vlastnit ani konzoli, ani PC.

Ohebné telefony řady Galaxy Z.

Špičková mobilní zařízení pro ty nejnáročnější. Skládacím telefonům byla již před lety předpovídána velká budoucnost, jenže nikomu ze zavedených výrobců se nechtělo přijít na trh s telefonem nové koncepce jako první. Všichni vyčkávali, co se bude dít. Z renomovaných výrobců to byl právě Samsung, který se rozhodl jít se svou kůží na trh jako první. Po „porodních bolestech“ v raných začátcích má nyní jihokorejský výrobce zavedené portfolio skládaček dvou různých konstrukcí, mezi nimiž bezvýhradně dominuje. Podíl skládacích zařízení od Samsungu na trhu činil v loňském roce podle DSCC přes 90 procent. A je jisté, že i v letošním roce bude Samsung, jakožto lídr segmentu skládacích zařízení, udávat trend nositelných zařízení.

Jako prapůvodce dnešních skládaček můžeme považovat Samsung Galaxy Fold z roku 2019. Ještě před vstupem na trh telefon potkaly problémy s konstrukcí, od jeho vylepšené varianty však Samsung u svých skládaček neeviduje žádné problémy. První skládačka se pyšnila vnějším 4,6“ Super AMOLED displejem o rozlišení 1 680 × 720 px, který byl určen pro základní ovládání telefonu. To nejdůležitější na vás však čekalo až po rozevření telefonu, kdy se ukázal vnitřní 7,3“ skládací Super AMOLED displej využívající rozlišení 2 152 × 1 536 px. Vnitřní panel podporoval HDR10+ a jeho součástí byl i masivní výřez pro selfie umístěný v pravém horním rohu.

Nejnovějším přírůstek do rodiny chytrých telefonů Galaxy Z jsou letošní vlajkové lodi Galaxy Z Flip4 a Z Fold4.

Započala nová etapa praní

Opravdový průlom v oboru praní představuje technologie QuickDrive™. Přichází s důmyslnou konstrukcí bubnu Q-Drum™, sestaveného z hlavního bubnu a zadní desky nezávisle se pohybující v protisměru, čímž vytváří vysoce efektivní vodní vír. Vzniklý dynamický pohyb prádla zkracuje dobu praní o 50 % a přináší 20% úsporu energie bez sebemenšího snížení účinku.

Díky inovativnímu bubnu se mohou pračky Samsung pochlubit skvělou rychlosti praní. Přitom je zachována maximální úroveň čistoty. Zařízení s QuickDrive jsou navíc připravená stát se plnohodnotnou součástí každé chytré domácnosti. Disponují pracím asistentem Q-rator, který vám výrazně usnadní užívání pračky. Na svém smartphonu můžete nastavit, kdy má pračka začít prát, kontrolovat stav pračky, nebo dokonce provést základní diagnostiku, jestli vše pracuje tak, jak má. Pokud se nevyznáte v různých pracích programech, stačí pouze zadat, jaké prádlo chcete prát. Q-rator vám poradí, který režim je pro vás nejvhodnější. Abyste na své zářivě čisté prádlo nezapomněli, můžete si nastavit notifikaci na svém chytrém telefonu nebo QLED TV. Samsung se navíc může pochlubit vysokým hodnocením praček QuickDrive od časopisu dTest a certifikáty kvality od uznávané společnosti Intertek, u které své produkty pravidelně testuje.

OLED TV Samsung.
Nabízí ohromující obraz i chytré funkce

K pochopení OLED nám výjimečně opravdu pomůže, když si anglickou zkratku přeložíme: OLED neboli „organic light-emitting diode“ česky znamená „dioda, která vyzařuje světlo“ (odborněji bychom mohli říct „elektroluminiscenční“). V praxi to znamená, že panel není podsvícený, ale svítí samotné obrazové body.

A nebo nesvítí – v tom je právě kouzlo OLED. Místo aby panel musel lokálně vypínat podsvícení, tak se prostě v místě, kde je obraz černý, vůbec nerozsvítí. Výsledkem je opravdu dokonalá černá, a logicky tedy i špičkový kontrast. Jak to vypadá v praxi, se ostatně může přesvědčit každý majitel některé z vyšších řad smartphonu Samsung Galaxy. Pusťte na jeho AMOLED obrazovce obrázek s černým pozadím (nebo klidně logo) a zavřete se například do koupelny. Neuvidíte žádný „mírně podsvícený“, šedý obdélník displeje. Svítit budou jen aktivní body.

Špičková černá ale není jedinou výhodou; díky vysokému maximálnímu jasu vypadá úchvatně zářivě i bílá. OLED navíc zobrazuje neskutečně širokou paletu barevných odstínů, takže si dle svých osobních preferencí můžete vychutnat buď mimořádně realistický obraz, nebo extrémně výrazné, líbivé odstíny. Není vůbec divu, že tyto panely s lehkostí podporují i nejnáročnější standardy HDR (v případě modelů S95B jde o Quantum HDR OLED, HDR10+ & HDR10+ GAMING).Obraz posílený umělou inteligencí.

Samotná technologie samozřejmě nestačí, důležitá je i ostatní technologická výbava – ostatně i paleta olejových barev získá pravou hodnotu až ve chvíli, kdy se jí chopí umělec.