Budoucnost televizorů: 4K HDR a QLED TV

Termín 4K odkazuje na velikost rozlišení obrazovky 3 849 x 2 160 pixelů, což je také čtyřnásobek rozlišení Full HD (1920 x 1 080 pixelů). HDR je zkratka pro vysoký dynamický rozsah a v současné době se jedná o technologii, která dramaticky obohacuje kontrastní poměr (neboli jak jasný či tmavý obraz nám může TV zprostředkovat). Zároveň díky ní může televizor zprostředkovat více jasných barev a obraz tak působí velmi realisticky.

ZOBRAZIT NABÍDKU QLED TV


Jak ale vybrat tu správnou 4K HDR TV?

V souvislosti s tímto trendem je zapotřebí při výběru TV zvážit, zda má smysl pořídit si už právě takový model, který 4K HDR podporuje. Jak si tedy vybrat ideální 4K HDR TV, která 4K HDR obsah zobrazí v kvalitě, kterou si zasluhuje?

Nejjednodušším způsobem je při výběru TV hledat takové modely, které jsou označené logem ULTRA HD PREMIUM™. UHD aliance toto logo uděluje všem produktům a službám, jež dosahují nebo přesahují přísné výkoností úrovně 4K rozlišení, HDR a širokého barevného spektra.

Na letošním veletrhu CES v Las Vegas představil Samsung nové QLED TV, které si rychle získaly pozornost celého odvětví. Při výběru správného modelu TV je zapotřebí si položit tři základní otázky:


1. Jaký má televizor objem barev

Důležitým faktorem pro zobrazování 4K HDR obsahu je objem barev. Při výběru TV byste měli zvažovat především takové modely, které jsou schopny zobrazit 100% objem barev.
Objem barev měří dvě vlastnosti televizoru v rámci trojrozměrného prostoru – barevný gamut a úroveň jasu. Barevný gamut udává nejvyšší počet barev, které mohou být fyzicky zobrazeny. Hodnota nejvyššího jasu reprezentuje maximální úroveň jasu displeje. Čím větší barevný gamut a vyšší jas, tím větší barevný objem televizoru.
Nové modely Samsung QLED TV kombinují technologii Quantum Dot a RGB barev pro stoprocentní barevný objem. Samsung QLED TV je také prvním televizorem na světě, který získal od prvotřídní testovací a certifikační asociace Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE) certifikát, jež potvrzuje její schopnost produkce 100% objemu barev.


2. Je TV schopný dosáhnout pokročilého stupně HDR(alespoň 1 000 nitů)?

Přestože je HDR relativně nová technologie, již nyní se na trhu objevila řada jejích variant. Při výběru správné TV je proto zapotřebí zaměřit se na intenzitu viditelného světla, neboli na úroveň nitu. Pro dokonalý 4K HDR obsah je klíčové, aby byl reprodukován s jasností alespoň 1 000 nitů. Pokud TV nedokáže zachytit zdroj 1 000 nitů, nebude moci reprodukovat obraz v dostatečné kvalitě.
Samsung do svých QLED TV integroval technologii HDR, která umožňuje vyjádřit nejvyšší úroveň jasu až do hodnoty 1 500 – 2000 nitů (tedy dramaticky předčil požadovaných 1 000 nitů). Tato pokročilá HDR technologie je zárukou, že QLED TV jsou schopny zobrazovat obsah 4K HDR s dokonalou přesností dle záměru autora.

3. Jaký jas a kontrast TV nabízí?

Posledním kritériem, které je potřeba zvážit při výběru ideální 4K HDR TV, je jas a kontrast televizoru, resp. nejvyšší hodnoty jasu, kterých je TV schopna dosáhnout. Kromě hlubokých odstínů černé považuje mnoho odborníků úroveň jasu za klíč k výjimečné kvalitě obrazu. Kvalitní obraz nám má totiž zprostředkovat různé úrovně jasu postřehnutelné lidským okem, a to za jakýchkoli okolních světelných podmínek. Nová Samsung QLED TV automaticky nastavuje úroveň jasu na obrazovce zvlášť pro každý z přednastavených 32 bloků. Tím se tmavé obrazy jeví tmavší a světlé ještě světlejší.
Precizní jas obrazovky Samsung QLED TV, který je založený na technologii Quantum Dot, také napomáhá produkci výjimečného jasu a kontrastu v jakémkoli prostředí a zajišťuje, že obsah 4K HDR bude zobrazen přesně tak, jak si zasluhuje v různých okolních světelných podmínkách.

4K a HDR v kombinaci posouvají kvalitu obrazu na zcela novou úroveň. A díky těmto technologiím se vyvíjí celé odvětví. Na trhu se postupně začínají prodávat nejen nové 4K HDR TV, ale i HDR přehrávače či filmy ve formátu 4K UHD Blu-ray. Jejich distribuci se začal věnovat nejsilnější vydavatel filmů na fyzických nosičích, společnost Bontonfilm. Doma si tak lidé mohou vychutnat v dokonalé kvalitě český rekordní film Anděl Páně 2 nebo jednu z filmových událostí podzimu, sci-fi Příchozí. Na trhu jsou i filmy Jasona Bournea, tajemné Inferno, trikové fantasy Warcraft, nová verze Sedmi statečných nebo jeden z nejúspěšnějších filmů roku 2016 Tajný život mazlíčků.

Abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelskou zkušenost při procházení našich stránek, včetně personalizace obsahu a reklam a analýzy návštěvnosti webu, využíváme soubory cookies. Pro více informací klikněte zde.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Copyright © 1992-2019 / SETOS spol. s r.o.